Nerwica - Nagły atak paniki - czy to nerwica

MEDserwis.pl > Nerwica >Nagły atak paniki - czy to nerwica

Nagły atak paniki - czy to nerwica

Miasto, środek dnia. Wykonujemy jakieś zwykłe zajęcie i nagle ni stąd ni zowąd, pojawia się mocne kołatanie serca, przyspieszony oddech, całe ciało zlewa zimny pot i ogarnia drżenie. Boimy się, że to zawał, tracimy zmysły przekonani o nadciągającej śmierci. Po kilku czasem kilkunastu minutach przechodzi. Nasi współpracownicy zauważają bladość i dziwne zachowanie i być może spytają o to co się z nami dzieje...

Skąd to się bierze?
Niestety nie ma na to pewnej odpowiedzi. Są to nerwicowe napady paniki, które nawracają z mniejszą lub większą intensywnością. Miedzy kolejnymi napadami paniki chory żyje w lęku przed kolejnym atakiem.
Wiele osób wiąże atak paniki z określonymi okolicznościami, w których doznali wcześniejszego złego samopoczucia, uważając że spowodowało go wejście do windy, kawiarni etc. Starają się więc unikać tych miejsc. Napady paniki mogą w takich przypadkach prowadzić do agorafobii - lęku przed wyjściem z domu lub przed przebywaniem w miejscach publicznych. Statystyki mówią o tym, że z powodu tej przypadłości cierpi ponad jedna trzecia społeczeństwa. Ile zaś osób nie zgłasza się do lekarza? Specjaliści szacują że wymienione dolegliwości może mieć nawet co drugi obywatel.
Skąd to się bierze?
Przyczyny nerwicy lękowej nie są do końca wyjaśnione. Istnieją dowody na to, że ma ona podłoże genetyczne. Łączy się ją także z depresją, alkoholizmem, sezonową chorobą afektywną a także z meteopatią.Może wystąpić po ciężkiej chorobie, wypadku lub innych traumatycznych przeżyciach. Zdarza się także po porodzie.
Nagły atak strachu prowadzi do hiperwentylacji - niekontrolowanego płytkiego oddechu co może wywoływać różne objawy związane z zaburzeniem równowagi pomiędzy ciśnieniem parcjalnym tlenu i dwutlenku węgla we krwi.
Jak i u kogo się leczyć?
Leczenie tej przypadłości ma charakter indywidualny i zależy od stanu w jakim znajduje się chory. Może być to psychoterapia - podtrzymanie na duchu i zminimalizowanie napięcia lękowego.
Terapia behawioralna - polegająca na wystawianiu pacjenta na sytuacje rodzące lęk, aczkolwiek nie stanowiące bezpośredniego zagrożenia, po to by przyzwyczaić osobę chorą do takich stresujących momentów. Pacjenta uczy się także technik oddychania i rozluźniania mięśni pozwalających na pokonanie dolegliwości.
Stosowana jest także terapia farmakologiczna. Często łączy się kilka technik co daje szybkie i trwałe efekty leczenia. Osoby z nawracającymi atakami paniki powinny zgłaszać się do lekarza rodzinnego i po wyeliminowaniu schorzeń układu krążenia, korzystać z wizyt w gabinetach psychoterapeutycznych.
Wśród metod proponowanych przez medycynę alternatywną jest aromaterapia. Dobre efekty przynosi stosowanie olejku eterycznego z lawendy. Nerwice i lęk fobiczny skutecznie zwalcza hipnoza.
Medytacja i inne ćwiczenia relaksacyjne oraz joga - w tym przede wszystkim ćwiczenia oddechowe mają bezpośredni wpływ na mniejszą częstotliwość i intensywność dolegliwości.
Terapia ziołowa pozwala na rozluźnienie i uspokojenie. Warto spróbować naparu z tarczycy, kozłka lekarskiego lub melisy. Warto zaopatrzyć się w magnez i zażywać go w dawce od 250 do 500 mg dziennie.
Należy unikać: kofeiny, nikotyny, alkoholu i cukrów.

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl